zamknij Przeglądarka, której używasz, jest przestarzała. Aby poprawnie wyświetlać zawartość strony, zalecamy jej aktualizację. Dowiedz się jak zaktualizować swoją przeglądarkę.
 
STRONA GŁÓWNA    
BANK PEKAO SA    
ANALIZY PEKAO    
SERWIS RYNKOWY    
INFORMACJE O DM PEKAO
logoDM
Infolinia: 800 105 800 (połączenie bezpłatne)
KONTAKT    
MAPA
    duzaCzcionkamalaCzcionka

Strona główna > Edukacja > Analiza techniczna

ANALIZA TECHNICZNA

Według Johna J. Murphy’ego analiza techniczna to „badanie zachowań rynku, przede wszystkim przy użyciu wykresów, którego celem jest przewidywanie przyszłych trendów cenowych”. Obejmuje ona bardzo szeroki zakres narzędzi, począwszy od rysowania prostych wykresów i analizowania na ich podstawie najbardziej prawdopodobnych zmian na rynku, a skończywszy na szeregu naukowo opracowanych wskaźników. Filozofia analizy technicznej opiera się głównie na korzystaniu z doświadczeń z przeszłości. Zmiany wartości walorów na rynkach kapitałowych są odbiciem zachowań inwestorów i charakteryzują się powtarzaniem niektórych zdarzeń w określonych, podobnych sytuacjach. Zadaniem analityka technicznego jest rozpoznanie głównych punktów zwrotnych. Ponieważ pojedyncze wskaźniki nie są w stanie zasygnalizować każdego punkty zwrotnego, analitycy stworzyli ich cały arsenał.

Wszystkie ruchy cen na giełdach są odbiciem optymizmu i lęku inwestorów. Inwestujący na giełdzie kierują się wiedzą, nadzieją i zachłannością. Analiza techniczna jest narzędziem, które ma na celu ułatwienie podejmowania trafnych decyzji inwestycyjnych i odnoszenie sukcesów w postaci optymalnych zysków. Martin J. Pring definiuje analizę techniczną jako "sztukę polegającą na rozpoznawaniu zmian trendu we wczesnej fazie i utrzymywaniu odpowiednich pozycji inwestycyjnych do czasu, gdy pojawią się dostateczne dowody świadczące o tym, że trend się odwrócił". Analitycy techniczni stworzyli wiele zasad i wskaźników mających na celu ułatwienie rozpoznawania punktów zwrotnych na rynku i przewidywania zmian cen.

Inną podstawową przesłanką, o której pisze John J. Murphy jest twierdzenie, że "rynek dyskontuje wszystko". Z tego założenia wynika, iż dla analityka technicznego wystarcza analiza cen, wartości obrotów i w przypadku kontraktów terminowych ilości otwartych pozycji w celu określenia możliwego rozwoju sytuacji na rynku. Wszystkie czynniki oddziaływujące na cenę rynkową danego waloru, polityczne, fundamentalne i psychologiczne, są uwzględnione w jego cenie. Znany analityk i twórca kilku popularnych wskaźników rynkowych, Richard W. Arms posuwa się nawet do stwierdzenia, iż analiza techniczna nie tylko uwzględnia sytuację fundamentalną, ale nawet ją wyprzedza.

Analiza techniczna opiera się na trzech przesłankach:

Rynek dyskontuje wszystko

Zwolennicy analizy technicznej twierdzą, że wszelkie czynniki, które mają wpływ na cenę są już w niej uwzględnione. Wynika to z przekonania, że zachowania cen odzwierciedlają zmiany w relacjach popytu i podaży. Analityk techniczny wychodzi z założenia, że nie trzeba badać czynników wpływających na cenę instrumentu lub dociekać przyczyn spadków lub wzrostów. Rynek wie wszystko i to on kształtuje cenę, dlatego też należy badać wykresy i wskaźniki AT, aby skutecznie prognozować, w którą stronę rynek podąży. Nie oznacza to, iż analitycy techniczni odrzucają twierdzenia, iż przyczyną trendów na giełdzie są uwarunkowania gospodarcze. Uważają jedynie, że rynek łatwiej można zrozumieć i przewidzieć, analizując zapis jego zachowań, czyli wykresy.
Ceny podlegają trendom

Rysując wykresy cen, analityk techniczny stara się odnaleźć w nich trend, czyli kierunek, w którym podążają ceny. Rozpoznanie trendu w jego wczesnej fazie pozwala dokonać transakcji, która powinna przynieść zyski (kupić, gdy tworzy się trend rosnący, sprzedać, gdy malejący). Analitycy zakładają bowiem, że trend wykazuje silniejszą tendencję do kontynuacji swego biegu w dotychczasowym kierunku aniżeli do jego zmiany.
Historia się powtarza

Badanie wykresów pozwala odnaleźć powtarzające się wzory (formacje), według których poruszają się ceny. Wynika to z powtarzalności zachowań ludzkich w określonych sytuacjach. Analitycy znając najczęściej występujące formacje starają się odnaleźć je w bieżących notowaniach i na tej podstawie prognozować przyszłość.

Analityk techniczny bada skutki zachowań rynku (ceny) i poszukuje na wykresach cen historycznych, trendów i formacji (wzorów), które pomogą przewidzieć zachowanie rynku. Ponieważ formacje sprawdzały się w przeszłości, zakłada się, że znajdą potwierdzenie również i w przyszłości. Jako pomoc w badaniu zachowań cen analitycy wspomagają się m.in. wskaźnikami analizy technicznej.


Bankowość elektroniczna
Indeksy GPW


WIG | WIG20 | WIG30 | mWIG40
Dane rynkowe
Serwis Rynkowy
Serwis Analityczny
Giełdy światowe
Giełdy europejskie
CAC | DAX | FTSE | BUX
Giełdy amerykańskie
DJIA | NASDAQ | SP500
Giełdy azjatyckie
HANSENG | NIKKEI | KOSPI
Zobacz również
Kontakt
Adres Centrali:
Dom Maklerski Pekao
ul. Wołoska 18
02-675 Warszawa

Telefony:
Infolinia transakcyjna:
800 105 800
(połączenie bezpłatne)
(22) 591 22 00
(wg stawek operatora)

Infolinia techniczna:
801 301 601
(jak za połączenie lokalne)
(22) 591 26 01
(wg stawek operatora)

Adresy internetowe:
Portal DM Pekao: www.dm.pekao.com.pl
Poczta elektroniczna: dm@pekao.com.pl
 
 
DM PEKAOOFERTA USŁUGREGULACJE I TARYFY OPŁATPOLITYKA PRYWATNOŚCIRODORYZYKO INWESTYCYJNEZASTRZEŻENIA PRAWNE